Jesteś tutaj: Kompensacja energii biernej

Kompensacja energii biernej

Kompensacja mocy biernej to tłumacząc prostymi słowami jest to zastosowanie takich urządzeń, które zmniejszą emitowanie mocy biernej. Obwód prądu charakteryzuje się tym, że posiada trzy rodzaje mocy: czynną (zamienianą na pracę użytkową) , bierną (znajduje się między źródłem a odbiornikiem energii) i pozorną (geometryczną sumę mocy czynnej i biernej). Energia bierna może być pobrana (indukcyjna) i łączy się ją z np. silnikami, piecami oraz energia oddana (pojemnościowa) pojawiająca się przy kondensatorach i długich odcinkach kabli pod napięciem.

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest potrzebna?
Oby dwa rodzaje mocy biernej powodują straty cieplne i zmniejszają sprawność linii kablowych oraz transformatorowych. Dostawcy zarabiają na tym, że dostarczają jak najwięcej energii czynnej przy jak najmniejszych stratach. Kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie współczynnika mocy, wydłuża żywotność kabli oraz innych elementów sieci zasilających. Dodatkowo zmniejsza spadek składowej prądu. Duża ilość wytworzonej mocy biernej przekłada się na większy rachunek za energię elektryczną. Współczynnik mocy biernej tolerowany przez dostawców prądu waha się od 0,2 do 0,4. Jeśli przekroczysz ustalony przez twojego operatora współczynnik, zacznie naliczać Ci dodatkowe opłaty. Warto zaopatrzyć się w potrzebne urządzenia kompensacyjne, np. baterie kondensatorów, co pozwoli zmniejszyć kwotę rachunku.

Kompensacja mocy biernej jest opłacalna wtdy, jeżeli straty miesięczne wynoszą ok.500 zł. Należy dobrać odpowiednią moc układu do kompensacji mocy biernej poprzez wykonanie pomiaru analizatorem sieci. Doskonałym sposobem na kompensację mocy biernej jest zastosowanie turystorowych baterii kondensatorów serii TN. Polecane baterie kondensatorów serii TN stosuje się w obiektach, gdzie występuje wielu odbiorców jednofazowych. Takie obiekty charakteryzują się znaczącą asymetrią obciążeń, np. stacje benzynowe, zakłady usługowe, restauracje czy sklepy. Baterie te pozwalają na kompensację w każdej fazie niezależnie, co gwarantuje skuteczność i nie eliminuje zjawisko przekompensowania. 

Kontakt z nami

ul. Elektronowa 6 lok. 325 94-103 Łódź

  530 989 499

© wszystkie prawa zastrzeżone